zęby dzieci

Co zrobić, gdy dziecko wybije ząb stały?

Co zrobić gdy dziecko wybije ząb stały? Po pierwsze – na pewno nie można panikować. Dziecko będzie już wystarczająco zdenerwowane samym faktem utraty zęba, by jeszcze miało patrzeć na panikę czy płacz dorosłego. Postarajmy się też nie straszyć młodego człowieka przekonując, że utrata zęba to koniec świata, bo tak nie jest.

O ile w przypadku wybicia zęba u dorosłego człowieka w grę wchodzą jedynie implanty stomatologiczne (więcej o nich przeczytasz na stronie stomatologia-impla.pl/implanty/), o tyle u dziecka jest jeszcze szansa na uratowanie utraconego zęba. Najważniejsze jest, by odnaleźć jak najszybciej zęba, który został wybity i udać się jak najszybciej do stomatologa. Mówi się, że najważniejsza jest pierwsza godzina, która zadecyduje o przyszłości i o tym czy ząb zostanie uratowany czy nie.

W wielu przypadkach stomatolog może podjąć walkę o odbudowanie zęba, które profesjonalnie nazywa się replantacją, czyli ponownym umieszczeniem zęba w zębodole. Niestety taki zabieg jest bardzo trudny i ciężki do wykonania oraz niesie za sobą ryzyko wielu powikłań. Nie każdy stomatolog podejmie się takiego zadania. Co jest jeszcze ważne, by uchronić dziecko przed przykrymi konsekwencjami utraty zęba stałego? Na pewno nie można robić niczego na własną rękę.

Nie próbujmy w żaden sposób doklejać zęba (klejem czy czymkolwiek innym!), ani tym bardziej wciskać go na siłę do zębodołu. W ten sposób możemy jedynie pogorszyć sytuację. Jeśli nie zachowamy ostrożności, dziecko może na trwałe stracić ząb i dopiero, gdy dorośnie będzie mogło poddać się kosztownemu zabiegowi podczas którego wstawiane są implanty zębowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *